Niech żyje król! 1000 lat po koronacji będzie wielkie świętowanie

2025-04-15 11:43

Odległość w linii prostej z Gniezna do Krakowa to 325 kilometrów. Odległość czasowa między koronacją pierwszego króla Polski w Gnieźnie (1025 r.) a przeniesieniem stolicy do Krakowa (1039 r.) to zaledwie 14 lat. Nie dziwi więc, że z okazji tysięcznej rocznicy osadzenia na tronie Bolesława Chrobrego to właśnie stolica Małopolski postanowiła celebrować ją w sposób szczególny. I znalazła po sąsiedzku trzech samorządowych partnerów.

Kraków - Wawel

i

Autor: Dominik Gryzbon/ Pexels.com

Województwa małopolskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie wspólnie przygotują obchody rocznicy tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Na Wawelu marszałkowie tych samorządów podpisali list intencyjny w tej sprawie.

- Polska Korona to wyraz suwerenności i niezależności, symbol wielkości i wielkie historyczne dziedzictwo, które niosło otuchę kolejnym pokoleniom Polaków w najtrudniejszych czasach - podkreślał małopolski marszałek Łukasz Smółka.

 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. Cztery województwa będą wspólnie świętować. "Jesteśmy ostoją konserwatyzmu" 

Centrum wydarzeń jubileuszowych będzie Małopolska. Z okazji obchodów uruchomiona została strona internetowa malopolska.pl/1025, na której aktualizowany jest program obchodów. Są w nim wydarzenia edukacyjne, kulturalne i turystyczne.

- Bardzo się cieszę, że trzy województwa, oprócz naszego, podjęły się wsparcia tych obchodów, włączyły się w organizację różnego rodzaju wydarzeń związanych z jubileuszem. Jesteśmy jedną czwartą Polski, ostoją konserwatyzmu, ostoją, można powiedzieć, takiego pełnego przekonania, że te postawy patriotyczne (…) budują naszą społeczność, budują wspólnotę - mówił przewodniczący małopolskiego sejmiku Jan Tadeusz Duda, inicjator obchodów.

Ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy wyraził nadzieję, że obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, mimo ograniczonego budżetu województwa, przypomną o Polsce w świecie - o tym, że jest ona państwem o ponadtysiącletniej tradycji, nie jest tzw. nową demokracją i jest absolutnie suwerenna.

- 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego to ważny powód do świętowania. Sandomierz, Wiślica i Kraków to ośrodki, które w tamtym okresie miały zasadnicze znaczenie. Dwa z nich leżą obecnie na terenie województwa świętokrzyskiego - przypominała świętokrzyska marszałek Renata Janik.

 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego. Plan obchodów rocznicy 

Rocznica koronacji Chrobrego będzie tematem takich wydarzeń kulturalnych jak m.in. Noc Muzeów, Noc Cracovia Sacra, Krakowska Lekcja Śpiewania; i wydarzeń turystycznych jak np. Rodzinne odkrywanie Małopolski, Święto Małopolski, Małopolski Festiwal Smaku.

Koronacja pierwszego króla ma być także przypominana podczas Dnia Otwartego Magistratu w Krakowie (1 czerwca) i Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego w Starym Sączu (maj).

Sygnatariuszami listu intencyjnego podpisanego na Wawelu są: małopolski marszałek Łukasz Smółka, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik oraz członkowie zarządów tych województw.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki